تبلیغات
انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش

انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش
انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش
دیگر اعضای انجمن
*
*
*
بسیار سپاس نم آیندگان عزیز...

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اختصاص ۶۰ میلیارد تومان از عوارض آلودگی به سازمان محیط زیست برای کنترل آلودگی محیط زیست و آموزش سازمانهای مردم نهاد مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه در دستور کار مجلس قرار گرفت. در این همین خصوص محمدرضا تابش پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت در بندی از گزارش کمیسیون تلفن از لایحه بودجه را داد که محل مناقشه مجلس و سازمان محیط زیست بود.

بر اساس این بند در لایحه دولت، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف می شد مبلغ ۶۰ میلیارد تومان از درآمدهای وصولی ناشی از عوارض آلایندگی موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور وارد کند تا سازمان محیط زیست آن را بابت اجرای عملیات کنترل آلودگی محیط زیست آموزش و توانمندسازی جوامع محلی و سازمان‌های مردم نهاد برای مشارکت در اجرای حفظ محیط زیست، احیای تالاب ها و رودخانه های کشور و تقویت امر نظارت و پایش محیط زیست هزینه نماید.

این بند در کمیسیون تلفیق حذف شده بود و در جریان افزایش ریزگردها در استان خوزستان، ابتکار رئیس سازمان محیط زیست به حذف این بند از لایحه بودجه و کاهش درآمدهای سازمان محیط زیست اشاره کرده و آن را مرتبط با موضوع ریزگردها خوانده بود.

محمدرضا تابش نماینده اصلاح طلب حامی دولت در صحن علنی مجلس با تاکید بر لزوم توجه به محیط زیست خواستار بازگشت این بند به گزارش کمیسیون تلفیق شد و گفت: کاری نکنیم که مردم فکر کنند مجلس سیاسی برخورد می کند.

در ادامه الیاس نادران نماینده تهران در مخالفت با این پیشنهاد گفت: این بند از لایحه بودجه مغایر با برنامه پنجم توسعه است و تصویب آن نیازمند دو سوم آرای مثبت نمایندگان است.

وی با اشاره به اظهارات تابش مبنی بر اینکه کاری نکنید که مردم فکر کنند مجلس سیاسی برخورد می کند اظهار داشت: در سال ۹۳ استانهای جنوبی کشور به خاطر بی‌مبالاتی مسئولان محیط زیست دچار مشکل شده‌اند و خانم ابتکار می‌گوید چون در سال ۹۴ بودجه محیط زیست کاهش یافته این مشکل ایجاد شده است!

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس اظهار داشت: درآمد ۶۰ میلیاردی ناشی از این محل قرار است در سازمانهای مردم نهاد محیط زیست هزینه شود و ربطی به حل مشکلات محیط زیستی ندارد.

نادران گفت: خانم ابتکار به جای بررسی مشکلات زیست محیطی یا تولید بنزین پتروشیمی ها و بنزین وارداتی را سیاسی می‌کند و یا بدنبال کارهای سیاسی خودش است.

نماینده اقتصاددان مجلس  تاکید کرد: اگر خانم ابتکار معاون سیاسی رئیس جمهور می شد بهتر بود محیط زیست نیاز به یک مسئول واقعی دارد تا مشکلات مردم حل شود.

وی گفت: مجلس در سال ۹۳ بودجه‌ای بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای سازمان محیط زیست در نظر گرفت که هیچ نگاه سیاسی‌ هم نداشت، اما حتی یک ریال آن هم محقق نشد و حتی یک ریال از این بودجه توسط دولت هزینه نشد و مردم تبعات این امر را در نقاط مختلف کشور شاهد بودند.

در ادامه هادی قوامی نماینده اسفراین با تاکید بر اینکه حفاظت از محیط زیست وظیفه همه ما است در مخالفت با حذف این بند گفت: ما نباید مسائل محیط  زیست را سیاسی کنیم. هر جا مسائل مهم کشور سیاسی می شود موجب ضرر و زیان خواهد شد.

وی تاکید کرد: ۲ هزار و ۷۰۰ نفر در کلانشهر تهران به خاطر آلودگی هوا می میرند.

در ادامه نماینده دولت در مجلس در دفاع از پیشنهاد تابش مبنی بر بازگشت به این بند در لایحه دولت گفت: دولت اعتقاد دارد که باید برای کنترل آلودگی تالاب ها و رودخانه ها اقدام کند، به همین دلیل علاوه بر بودجه عادی ۶۰ میلیارد تومان برای کاهش و کنترل آلودگی های محیط زیست پیش بینی کرد.

در ادامه مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق علل حذف این بند از گزارش تلفیق را تشریح کرد.

وی گفت: از محل درآمدهای وصولی ناشی از عوارض آلایندگی دولت قصد داشت ۶۰ میلیارد ریال به سازمان محیط زیست اختصاص دهد، این در حالی است که تکلیف این درآمدها پیش از این در قانون مالیات بر ارزش افزوده مشخص شده است.

مفتح ادامه داد: درآمدهای وصولی ناشی از آلایندگی در داخل شهرها باید به حساب شهرداری ها و در خارج شهرها به حساب دهیاری ها واریز شود چرا دولت قصد دارد این پول را از شهرداری ها و دهیاری ها گرفته و به سازمان محیط زیست اختصاص داد.

در پایان نمایندگان با ۳۳ رای موافق، ۱۳۴ رای مخالف این پیشنهاد را به تصویب نرساندند.


روزنامهمنبع : مهر ، آفتاب
طبقه بندی: ریزگرد، اطلاعات عمومی، طبیعت شوش،
[ چهارشنبه 29 بهمن 1393 ] [ 09:51 ب.ظ ] [ ساسان ساکی
.: Weblog Themes By شوش7هزار ساله :.
درباره وبلاگ


انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش

نام انجمن: دوستداران شهر و طبیعت شوش

 

مدیر انجمن: ساسان ساکی

رئیس هیت مدیره: بهروز علیدوست

نائب رئیس: نگار حیوری

خزانه دار: محمد پارسی فر

عضو هیئت مدیره: محمدمحمدیان فر

جانشین هیئت مدیره: سمیه هیوری

جانشین هیئت مدیره: حجت دامن افشان

بازرس: احمد زالی

جانشین بازرس: اشکان خصافی زاده

اعضای فعال انجمن:

* بانو خزینه پور

* مجتبی معتمدی فر

* محمد شوهانی

* بانو شاه محمدی

* محمد الکثیر

* آرش خصافی زاده

* محمد جوکار

* رضا حمیدی

* رضا محمدی راد

* صادق احمدی

* بانو حیدری نسب

* مصطفی حیدری

* این لیست در حال بروزرسانی است

 

هدف از تشکیل انجمن:

انجمن دوستداران شهر و طبیعت در شوش با هدف حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست و کمک در بهبود وضعیت زندگی شهروندان این کهن شهر تشکیل گردیده است.

بی شک در این راه نیازمند راهنمایی شما هستیم

 

آدرس دفتر انجمن: شوش ، پارک ساحل ، دفتر انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش

 

تلفن: 42822158 061

 

راه های عضویت در انجمن:

1. مراجعه به دفتر انجمن=آدرس: خیابان شهیدمحمد منتظری

2. عضویت از طریق سامانه ثبت نام در سایت

* و یا به یکی از این 2شعب انجمن مراجعه فرمائید:

3. کافی نت 7 آدرس:شوش-خیابان شهید محمدمنتظری

4. کتابفروشی بوستان من آدرس:شوش-چهاراه خوستان(چهار راه چه کنم)

منتظر حضور شما در انجمن هستیم

آمار وبلاگ
بازدیدهای دیروز : 2 نفر
كل بازدیدها : 18 نفر
بازدید این ماه : 48 نفر
بازدید ماه قبل : 5 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :